افسران علم

دانشگاه تهران -پردیس ابوریحان

تاریخچه کرم های خاکی و تولید ورمی کمپوست

تاریخچه کرم ها و تولید کمپوست

   قدمت کرم ها از ۶۰۰ میلیون سال پیش تخمین زده شده است و ورمی کمپوست همان ماده آلی است که چارلز داروین طبیعی دان مشهور از آن به عنوان کود گیاهی نام برده و عنوان نخستین کتاب در زمینه زیست شناسی خاک را که بیش از یک قرن از تدوین آن می گذرد به خود اختصاص داده است.(۱)

   در تهیه کمپوست چینی ها از جمله کشورهایی بودند که در ۴۰۰۰ سال قبل از مواد زاید گیاهی و انسانی کود مناسبی تهیه می کردند و آن را برای حاصلخیزی خاک مورد استفاده قرار دادند. از آن به بعد استفاده از مواد زاید در کشورهای مختلف یک کار اساسی در کشاورزی محسوب شد. آزمایش های عملی کمپوست طی سال های ۱۹۲۶ تا ۱۹۴۱ توسط «واکس من» و همکاران وی انجام شد.از میان دانشمندان متعددی که در کشورهای مختلف جهان بررسی های زیادی در زمینه کمپوست و یا به طور کلی استفاده از مواد آلی در زباله های شهری انجام داده اند نام «گوتاس» برای اغلب متخصصان این رشته بسیار آشناست. او از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۲ پژوهش های دامنه داری در مورد کمپوست انجام داده که قابل توجه است. در سال های اخیر از عملیات مکانیزه کردن کمژوست در امریکا و اروپا نتایج بسیاری گرفته شده است که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرد. «بکارب» در ایتالیا و «فریز» در امریکا ابداعاتی را در این زمینه انجام داده اند که به نام خودشان ثبت شده است. سیستم «دانو» در دانمارک و سپس روش استفاده از سیلوهای تهیه کمپوست به نام تثبیت کننده زیستی در این کشور توسعه یافت.در ایران استفاده از مواد زاید گیاهی  و انسانی از روزگاران گذشته برای کشاورزی و روستاییان بسیار معمول بوده است. از این میان کشاورزان یزدی و اصفهانی به ارزش بسیار این مواد در ازدیاد محصول به طور کامل آگاه بودند.(۲)

   در سال ۱۳۵۱ کارخانه کود گیاهی تهران تاسیس شد که متاسفانه به دلیل وابستگی برون مرزی خود تاکنون امکان استفاده از آن به طور مناسب وجود نداشته است.

تولید ورمی کمپوست

   کلمه ورمی از لغت لاتین ورم برگرفته شده که به معنی کرم است. تولید ورمی کمپوست فرایندی نیمه هوازی است ( حدود ۸۰ درصد رطوبت ) که توسط گونه ای خاص از کرم ها قارچ ها باکتری ها و اکتینومیست ها انجام می پذیرد همچنین مواد حاصل از بستر رشد کرم بوده که پس از دفع مواد زائد از سیستم گوارشی کرم در محیط باقی می ماند بنابراین این ماده مجموعه ای از فضولات کرم به همراه مواد آلی تجزیه شده و نیز اجساد کرم هاست که برای گیاه ارزش غذایی فراوانی دارد. در خاک های دارای مواد دفع شده توسط کرم ها عناصری مانند نیتروژن فسفر و پتاسیم ۱۱-۵ مرتبه بیشتر از خاک های بدون کرم است. در اثر عور مواد آلی از دستگاه گوارش کرم عناصری از جمله ریزمغذی ها که برای استفاده گیاه بسیار مفیداند افزایش چشمگیری می یابند.

   از آنجایی که ورمی کمپوست به عمل آمده فاقد عوامل بیماری زاست می توان از آن در تولید گیاهان گلدانی با نسبت مناسب ( یک سوم حجم گلدان ) استفاده کرد. مخلوط ورمی کمپوست با خاک جوانه زنی بذر و رشد گیاه را تسریع می کند.

   ظرفیت تبادل کاتیونی ورمی کمپوست بیش از ۵۰ میلی اکی والان در یکصد گرم است. هر واحد کرم در روز به طور متوسط به اندازه وزن بدنش مواد آلی را پس از بلع به صورت فضولات غنی شده دفع می کند. (۱)

۱- کتاب تولید ورمی کمپوست و فراورده های جانبی آن تالیف: دکتر ایرج اله دادی و ...

۲- ورمی کمپوست ( طراحی ساخت و اجرا ) تالیف: دکتر محمدعلی عبدلی و محمدرضا روشنی

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۵ آبان۱۳۸۹ساعت 0:24  توسط بسیجی  |